יונה רייטמן – ביקורת על החלטה שהתקבלה ובקשה לבטלה

לפני מספר שנים, התקבלה החלטה ששכר הלימוד עבור ילד יחיד במשפחה של הורה יחידני יהיה זהה לשכר הלימוד כפי שמשולם עבור ילד שני. ההחלטה הזו התקבלה לאחר דיון ארוך שנמשך במשך שתי ישיבות הוועד (!), בהן הצגתי את העמדה שיש להשוות התנאים כאמור (כי הקושי של שני הורים לפרנס, לטפח ולחנך משפחה עם שני ילדים, מן הסתם אינו עולה על מאמציו של הורה יחידני שממלא בעצמו את כל התפקידים). לא מדובר בקבלת הקלה או הנחה מיוחדת או נוספת אלא אך ורק השוואת התנאים עם כלל משפחות הקהילה. בסוף הדיון ולאחר שמיעת טיעונים רבים, בעד ונגד, התקבלה ההצעה בהצבעה חוקית.

לאחרונה – ולגמרי במקרה – נודע לי כי בישיבת הוועד מיום 14.6.12, הנושא עלה שוב לדיוון בוועד העמותה. איש לא טרח ליידע אותי – כמי שיזמה את הדיון המקורי – או את כלל חברי הקהילה, שהנושא עומד לעלות לדיון מחודש. למעשה, גם לא ממש התקיים דיון, אלא הנושא הוצג בקצרה והתקבלה מייד ההחלטה כי "יבוטל הסטאטוס של הורה יחידני וכל בקשת הנחה תופנה לוועדת מלגות" (מצ"ב הפרוטוקול). ככה, חד וקצר, תוך התעלמות גמורה מכל השיקולים שנלקחו בחשבון בעת שהתקבלה ההחלטה המקורית.

לא היתה כל הצדקה לבטל את ההחלטה המקורית, הביטול התקבל כלאחר יד, באופן שגוי ומיותר, שלא מכבד את הדיון שהתקיים בשעתו ועושה פלסתר את דיוני והחלטות ועד העמותה. לכל היותר התעורר הצורך לחדד את הגדרת "הורה יחידני" (כעולה מהפרוטוקול המצ"ב), אך בוודאי לא בביטול ההחלטה כולה. שפכו את התינוק עם המים.

כשם שההנחה עבור ילד שני ומעלה היא אוטומאטית, בלי להידרש כלל למצבה הכלכלי של המשפחה, כך אין סיבה שדווקא ביחס למשפחה יחידנית תותנה קבלת ההנחה בהצגת נזקקות כלכלית (על כל המשתמע מכך, בפרוצדורה של ועדת מלגות, פגיעה בפרטיות וכיוצ"ב). ההתייחסות המיידית אל משפחה יחידנית כאל משפחה במשבר, משפחה נזקקת, שמקומה "הטבעי" הוא במסלול של ועדת מלגות, היא שגויה ומקוממת מאוד.

לפיכך, משום שלא היה כל צורך, סיבה או הצדקה לבטל את סטאטוס היחידני, משום שה"דיון" לא היה דיון כלל, ונערך ללא שקיפות ראויה (הודעה מראש והזמנת הקהילה והנוגעים בדבר, תנאי בסיסי לכל דיון הוגן),  יהיה זה צודק ונכון לבטל את ההחלטה מ- 14 ביוני, לראותה כלא קיימת (void).

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s